Jdi na obsah Jdi na menu
 


TANEC

V léčbě parkinsona pomáhá i tanec

Vydáno v kategorii: Nemoci, Senioři, Zajímavosti | Září 8, 2013, autor: admin

SONY DSCTango, zumba nebo salsa. Tanec dokáže zmírnit příznaky Parkinsonovy choroby a zlepšit kvalitu života. Pokud pacienti tančí dvakrát týdně, mohou se věnovat i jiným tělesným aktivitám, které jim příchod této závažné choroby ztížil. Lék na nemoc zatím neexistuje, ale je několik způsobů, jak příznaky zmírnit.

Rok pravidelného tancování má prokazatelně lepší výsledky než obyčejné cvičení. Lidé s Parkinsonovou chorobou mohou mít problémy z koordinací, a právě hudba a pohyb dokážou podle lékařů dostat jejich mozek do rovnováhy a odstranit pohybové problémy.

 

Není pohyb jako pohyb

Výhodou tance může být rytmus, potřebný výkon ale i družnost. Díky tomu se dokáží pohybovat plynulým způsobem, zlepší se jejich rovnováha, pohyblivost a celkově kvalita života. Pro pacienty je pak snáze změnit směr a znovu se pohnout po zastavení.

Původně lékaři posílali pacienty s Parkinsona do posilovny, na plavání a běžecký pás, ale až při tanci byli nemocní více ochotni pokračovat na pravidelné bázi. Vnější podněty, jako je hudba, obcházejí oblasti mozku postižené chorobou a aktivují části související s pohybem.

I pohyb tanečního partnera a fyzický kontakt slouží jako podněty pro zlepšení stavu. Koordinované kroky s partnery vedou k rychlejšímu pohybu, zatímco fyzický kontakt zlepšuje rovnováhu. Pomoci prý může i stále populární zumba. Hudba, rytmické pohyby a společnost jiných lidí přece pomáhají nenechat se ovládnout Parkinsonem.


5.gif