Jdi na obsah Jdi na menu
 


CO MI VLASTNĚ JE

14. 6. 2012

Parkinsonova choroba není nakažlivá
Je zapříčiněna postupnou ztrátou buněk v mozku, produkujících dopamin, tedy látku, které je nosičem povelů. Příčina odumírání buněk je dodnes neznámá
Je-li v průběhu několika let poškozeno nebo zničeno více jak 60% dopamin produkujících buněk, nemoc se začne projevovat viditelnými příznaky

Prvními příznaky Parkinsonovy choroby může být ztuhlost v oblasti ramen nebo ztráta citlivosti a bolesti v ramenou nebo nohou. Dále mohou na nemoc ukazovat neohrabanost a rychlá únavnost, a také poruchy vlastnoručního písma (jeho nápadné zmenšení)
V pokročilých fázích nemoci máme vážné pohybové potíže, náš stav se během dne střídá. Můžeme několikrát denně být téměř zdravými a na druhé straně s vypětím sil jenom ztuhle sedět či naopak trpět samovolnými pohyby. U některých doprovází chorobu nepříjemný třes.
Při rozvinuté chorobě objevují tři hlavní příznaky, rytmický třes, zvýšení svalového napětí a zpomalení a omezení všech pohybů. Tyto příznaky jsou v počátku nemoci vyjádřeny jen na jedné polovině těla. Její postižení v dalším průběhu choroby bývá větší. V pokročilejším stádiu se příznaky většinou rozšíří i na druhou polovinu těla. Čím dříve se choroba rozpozná, tím lépe se s ní dá bojovat.
Klasická léčba spočívá v podávání celé řady léků, které obsahuji dopamin. Někdy se přistupuje k operaci mozku a transplantaci tkáně dřeně nadledvinek.
Zařaďte do jídelníčku hodně syrové stravy včetně semen, zrnin a ořechů Snižte příjem bílkovin, zvláště pokud užíváte levodopamin. Aminokyseliny obsažené v bílkovinách brání přístupu tohoto léku k mozku. Konzumujte bílkovinná jídla především večer a nikoliv v tutéž dobu jako přijímáte lék.